تنظیمات اولیه برای سرور Ubuntu 18.04

زمانی که یک سیستم‌عامل Ubuntu 18.04 بر روی سرور خود نصب می‌کنید، یک سری تنظیمات اولیه باید صورت بگیرد تا قابل استفاده بودن و امنیت سرور افزایش دهد و بتوانید سایر فعالیت‌های پس از آن را انجام دهید. اما قبل از هر چیز در صورتی که تاکنون تجربه کانفیگ یک سرور لینوکس اختصاصی به صورت آنلاین که همیشه در دسترس باشد را نداشته‌اید یا به دنبال یک سرویس تخصصی با پشتیبانی و پایداری بالا می‌گردید، می‌توانید از سرورهای مجازی پرقدرت و سریع هاست‌تو‌هاست استفاده کنید. تمامی اطلاعات مورد نیاز برای استفاده از این سرویس‌های ویژه در سایت اصلی Host2Host ارائه شده است.

گام اول: به روز رسانی

اولین که کاری که باید بلافاصله پس از نصب هر سیستم‌عامل لینوکس انجام دهید، به روز رسانی آن سیستم‌عامل است. درست است که کمی عجیب برسد که چرا بعد از نصب تازه یک سیستم عامل چه نیازی است تا بلافاصله آپدیت شود. و دلیل خیلی واضح است: این‌که شاید از زمان release نسخه‌ای که شما نصب کرده‌اید و زمان حال تغییرات و به روز رسانی‌هایی برای آن سیستم عامل آمده باشد. چه بسا که شاید آسیب‌پذیری ای در نسخه قبلی کشف شده و اکنون یک وصله برای آن در به روز رسانی ارائه شده است.

پس خیلی راحت با اجرای دستور زیر این کار را انجام دهید:

$ sudo apt update & sudo apt upgrade

گام دوم: لاگین با Root

برای ورود به سرور باید آدرس public سرور را داشته باشید تا بتوانید به آن دسترسی داشته باشید. سپس خیلی راحت از طریق ssh به سرور خود دسترسی پیدا کنید. برای این منظور کافی است دستور زیر را وارد کنید:

$ ssh root@your_server_ip

نکته‌ای که باید دقت کنید این است که شما اکنون با دسترسی root به سیستم لاگین کرده‌اید. به طور کلی پیشنهاد می‌شود که کاربری جدید تعریف کنید و استفاده از یوزر root به صورت پیش فرض خیلی توصیه نمی‌شود. چرا که این کاربر تمامی دسترسی‌ها برای هر گونه فعالیتی را دارد. و حتی اگر فعالیتی را با این کاربر به خاطر اشتباه یا حواس‌پرتی انجام دهید بازگرداندن آن کار سختی است. در ادامه نشان داده شده است که چطور یک کاربر جدید تعریف کنید و دسترسی‌های لازم برای root بودن را در اختیار آن قرار دهید.

گام سوم: ایجاد یک کاربر جدید

با استفاده از دستور زیر خیلی راحت یک کاربر با نام host2host ایجاد کنید. (دقت شود که نام کاربری می‌تواند هر اسمی به دلخواه شما باشد.)

# adduser host2host

که تعدادی سوال در مورد کاربر از شما سوال خواهد شد که جواب مورد نظر را به آن‌ها بدهید.

گام چهارم: اضافه کردن دسترسی root به کاربر جدید

برای جلوگیری از این‌که هر بار که میخواهیم فعالیتی با دسترسی root انجام دهیم و نیاز نباشد تا از این کاربر خارج شده و با یوزر root وارد شویم، دسترسی superuser یا root را به این کاربر می‌دهیم. این کار باعث می‌شود تا با اضافه کردن ‍sudo قبل از هر دستوری که با این کاربر اجرا می‌کنیم، دسترسی root داشته باشد.

برای این منظور که دسترسی root را به این کاربر بدهید، دستور زیر را اجرا کنید:

# usermod -aG sudo host2host

از این پس هر بار که بخواهید با کاربر host2host دستوری را اجرا کنید که نیاز به دسترسی root داشته باشید، خیلی راحت با قرار دادن sudo قبل از آن دستور و وارد کردن پسورد می‌توانید آن دستور را اجرا کنید.

در مقاله‌های بعدی سعی خواهد شد مطالب کاربردی‌تری از این سیستم عامل محبوب بخصوص نسخه server آن ارائه خواهد شد.

بیشتر بخوانید: نصب فریم‌ورک جانگو بر روی Ubuntu 18.04

برچسب‌ها::