Wifi یا Bluetooth ویا BLE کدام تکنولوژی برای اینترنت اشیا مناسب است؟

امروزه تعداد دستگاه‌هایی که از تکنولوژی اینترنت اشیا استفاده می‌کنند، روزبه‌روز درحال افزایش است. ترموستات‌های هوشمند، درب‌های برقی، دوربین‌های هوشمند GoPro و… از دستگاه‌هایی هستند که از تکنولوژی اینترنت اشیا استفاده می‌کنند. درتمامی این دستگاه‌ها ارتباط بیسیم با موبایل و اینترنت نقش اساسی را ایفا می‌کند و یکی از پرچالش‌ترین مراحل ساخت این دستگاه‌ها، انتخاب تکنولوژی مناسب است. در این مقاله در مورد انتخاب تکنولوژی BLE یا WiFi و یا Bluetooth صحبت خواهیم کرد.

تکنولوژي های موجود:

در ابتدا لازم است که سه تکنولوژی مادون قرمز، سلولار و NFC را که مناسب اکثر محصولات اینترنت اشیا نمی‌باشند، کنار بگذاریم. چراکه امروزه مادون قرمز به دلیل پهنای باند کم و فاصله کوتاه در ارسال اطلاعات، درتولید اکثر تلفن‌های هوشمند حذف شده است. ازطرفی تکنولوژی NFC نیز برای ارسال اطلاعات نیاز به فاصله زیر ۲۰ سانتی‌متر است، در صورتی که اکثرارتباطات بیسیم در اینترنت اشیا، درفاصله بیشتر از ۲۰ سانتی‌متر انجام می‌پذیرد. استفاده از شبکه سلولار نیز نیاز به داشتن سیم‌کارت برای هر دستگاه و پرداخت هزینه است و به همین دلیل جز انتخاب تولیدکنندگان دستگاه‌ها قرار نمی‌گیرد.

بهترین تکنولوژی برای استفاده در محصولات اینترنت اشیا، تکنولوژی است که به راحتی توسط کاربران مورد استفاده قرار گیرد و مراحل نصب و تنظیم آسانی داشته باشد. این ویژگی‌ها مارا به سه انتخاب ‌Bluetooth، WiFi و BLE یا همان بلوتوث با مصرف توان پایین سوق می‌دهد.

‌BLE - Bluetooth Low Energy

‌BLE – Bluetooth Low Energy

WiFi و Bluetooth Classic

Bluetooth Classic و WiFi از گزینه‌های قدیمی موجود در لیست هستند و توسط اکثر تلفن‌های هوشمند پشتیبانی می‌شوند، ولی باید به‌این نکته توجه کرد که تکنولوژی WiFi برای شبکه‌های محلی (LAN) طراحی و ساخته شده‌اند. از طرفی تکنولوژی Bluetooth Classic برای شبکه‌های شخصی (PAN) و ارتباط بین کامپیوتر و دستگاه‌ها جانبی مانند پرینتر و هدفون طراحی و ساخته شده‌اند و از فاصله کمتری نسبت به WiFi پشتیبانی می‌کند.
هردو این تکنولوژی‌ها تقریباً برای استفاده در محصولات اینترنت اشیا مناسب نیستند، چراکه تکنولوژی WiFi از پروتکل TCP-IP استفاده می‌کند و هرکدام از دستگاه‌های استفاده کننده نیازبه داشتن IP مخصوص به خود و شناسایی در شبکه هستند. از طرفی اکثر دستگاه‌های اینترنت اشیا دارای رابط کاربری برای واردکردن شناسه و رمزعبور اتصال به WiFi نمی‌باشند. تکنولوژی WiFi توانایی ارسال داده های حجیمی را دارد که در اکثر محصولات اینترنت اشیا این حجم از داده جابه‌جا نمی‌شود. تکنولوژی Bluetooth Classic نیز برای اتصال نیاز به همگام‌سازی دو دستگاه دارد که این مسئله پیچیدگی زیادی برای کاربر ایجاد می‌کند. همچنین این تکنولوژی توانایی ارسال داده های حجیم رادارد ولی انرژی زیادی مصرف می‌کند و برای اکثر محصولات اینترنت اشیا که از باتری برای تامین انرژی استفاده می‌کنند مناسب نیست.

‌BLE یا Bluetooth Low Energy

درسالهای اخیر تکنولوژی BLE یا همان Bluetooth Low Energy معرفی شده است و توسط اکثر دستگاه‌های به روز پشتیبانی ‌می‌شود. این تکنولوژی برای دستگاه هایی که قراراست برای زمانی طولانی توسط منبع انرژی کوچکی تامین نیرو شوند(مانند یک باتری سکه‌ای) بسیار مناسب است. برای مثال امروزه دستگاه‌های ارسال کننده ضربان قلب به ساعت‌های هوشمند از این تکنولوژی استفاده می‌کنند. روند همگام‌سازی نیز در این تکنولوژی بسیار راحت و آسان شده به نحوی که دستگاه فرستنده خودرا به دیگر دستگاه ها معرفی می‌کند و چندین دستگاه می‌توانند به یک دستگاه مرکزی متصل شوند.

در نهایت

همانگونه که مقایسه کردیم، تکنولوژی BLE یکی از بهترین تکنولوژی‌ها از نظر مصرف انرژی و همگام‌سازی است و پیشنهاد می‌شود در انتخاب تکنولوژی برای تولید محصولات اینترنت اشیا، آنرا یکی از انتخاب‌های خود قرار دهید. اگر در محصول شما نیاز به جابه‌جایی داده با حجم زیاد می‌باشد، می‌توانید از تکنولوژی های WiFi و ‌BLE به صورت ترکیبی استفاده نمایید. به‌این‌صورت که برای یافتن شبکه های WiFi، ارسال اطلاعات و دستورات از BLE و برای ارسال داده های حجم از WiFi استفاده نمایید.