نحوه نصب Redis در Ubuntu 18.04 و 16.04

Redis یک ذخیره کننده ساختار داده در حافظه است، که به عنوان یک سرور پایگاه داده، حافظه کش و کارگزار پیام (Message Broker) مورد استفاده قرار می‌گیرد. ردیس به زبان برنامه نویسی C نوشته شده است. ردیس همچنین یک ماژول PHP برای ارتباط بین اسکریپت PHP با سرور ردیس ارائه می‌دهد. ‌این مقاله به شما در نصب سرور ردیس به همراه افزونه‌های PHP Redis PHP در14.04 Ubuntu 19.04, 18.04 LTS, 16.04 LTS، کمک می‌کند.

مرحله 1 : پیش نیازها

ابتدا از طریق ssh به سرور خود متصل شوید. دقت کنید که یک حساب با دسترسی sudo مورد نیاز است. پس از ورود سرور خود را بروزرسانی کنید.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

مرحله 2: نصب Redis

بسته‌های ردیس تحت مخزن پیش‌فرض apt قابل استفاده هستند. دستور زیر را از ترمینال برای نصب ردیس در Ubuntu VPS اجرا کنید تا ردیس را روی سرور خود نصب کنید.

sudo apt-get install redis-server

مرحله بعد فعال کردن ردیس برای شروع در بوت سیستم است. همچنین سرویس ردیس را راه اندازی می‌کنیم.

sudo systemctl enable redis-server.service
sudo systemctl start redis-server.service

مرحله 3: پیکربندی

Redis را می‌توان بدون یک فایل پیکربندی، با استفاده از پیکربندی پیش فرض، راه اندازی کرد. اما برای ایجاد هرگونه تغییر پارامتر اضافی، می‌توانید از پرونده پیکربندی آن استفاده کنید: /etc/redis/redis.conf.  فایل پیکربندی ردیس را در ویرایشگر متن ویرایش کنید تا تغییرات ایجاد شود. ما از ویرایشگر nano استفاده می‌کنیم. شما می‌توانید با هر ویرایشگری که راحت‌تر هستید کار کنید.

sudo nano /etc/redis/redis.conf

مقادیر زیر را در فایل پیکربندی ردیس بر حسب نیاز خود بروزرسانی کنید. شما می‌توانید حداکثر میزان حافظه موجود که روی سرور قابل استفاده هست را افزایش دهید.

maxmemory 256mb
maxmemory-policy allkeys-lru

پیکربندی بالا به ردیس می‌گوید که با رسیدن به حداکثر حافظه mb 256، هر کلید را با استفاده از الگوریتم LRU حذف کند. فایل پیکربندی را ذخیره کرده و سرویس ردیس را مجدداً راه اندازی کنید:

sudo systemctl restart redis-server.service

مرحله 4 : Redis PHP Extension را نصب کنید

اکنون اگر تمایل به استفاده از ردیس در یک نرم‌افزار تحت PHP دارید، باید افزونه Redis PHP را نیز روی سیستم Ubuntu خود نصب کنید. (ردیس برای سایر زبان‌ها نیز ممکن است به پکیج‌هایی نیاز داشته باشد) برای نصب دستور زیر را اجرا کنید:

sudo apt-get install php-redis

مرحله 5: آزمایش اتصال به Redis Server

برای تأیید ارتباط بین سرور ردیس از ابزار redis-cli استفاده کنید.

redis-cli
redis: 127.0.0.1> ping
PONG
redis: 127.0.0.1>

برای آشنایی بیشتر با ابزار خط فرمان redis-cli می‌توانید اطلاعات بیشتر در مورد redis-cli را در اینجا پیدا کنید.

redis-cli info
redis-cli info stats
redis-cli info server
آموزش نصب Redis