نحوه نصب Git در CentOS 7

مقدمه:

Git یک  ابزار ضروری در توسعه نرم‌افزارهای مدرن جهت کنترل نسخه است. سیستم‌های کنترل نسخه به شما اجازه می‌دهند تا نرم‌افزار خود را در سطح منبع کنترل کنید. شما می‌توانید تغییرات را پیگیری کنید، به مراحل قبل بازگردید و از کد پایه جدا شوید تا نسخه‌های دیگری پروژه ایجاد کنید.

Git یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های کنترل نسخه است، بسیاری از پروژه‌ها پرونده‌های خود را در یک مخزن Git نگهداری می‌کنند، و سایت‌هایی مانند GitHub و Bitbucket اشتراک گذاری و کمک به کد کردن با Git را آسانتر از همیشه کرده‌اند.

در این راهنما نحوه نصب Git در سرور CentOS 7 را نشان می‌دهیم. نحوه نصب نرم افزار را از چند روش مختلف، که هرکدام  مزیت‌های خاص خود را دارند، همراه با نحوه تنظیم Git را آموزش می‌دهیم تا بتوانید فوراً شروع به کار کنید.

پیش نیازها

قبل از اینکه شما این راهنما را شروع کنید، چند مرحله هست که لازم است ابتدا آنها را تکمیل کنید. شما به یک سرور CentOS 7 نصب شده و یک کاربر غیر روت (non-root) با  امتیازات (sudo) نیاز دارید.

سپس از طریق SSH به سرور خود دسترسی پیدا کنید تا نصب Git را آغاز کنیم.

Git را نصب کنید

دو روش متداول برای نصب Git وجود دارد که در این بخش توضیح داده خواهد شد. هر گزینه مزایا و معایب خاص خود را دارد و و انتخاب شما بستگی به نیازهای خود شما دارد. کاربرانی که می‌خواهند از به روزرسانی‌های بعدی Git استفاده کنند، باید از yum برای نصب Git استفاده کنند، در حالی که کاربرانی که به ویژگی‌های ارائه شده توسط یک نسخه خاص از Git نیاز دارند، باید آن نسخه را از منبع تهیه کنند.

روش اول: نصب Git بوسیله Yum

ساده‌ترین راه برای نصب و آماده‌سازی Git، استفاده از مخازن پیش فرض CentOS است. این سریع‌ترین روش است، اما نسخه Git که با این روش نصب می‌شود ممکن است جدیدترین نسخه نباشد. در واقع در این روش آخرین نسخه Stable نصب خواهد شد. اگر  شما به جدیدترین نسخه نیاز دارید (که لزوما Stable نباشد) یا به نسخه خاص قدیمی تری نیاز دارید، می‌توانید از این بخش آموزش را دنبال کنید.

برای جستجو و نصب جدیدترین بسته git موجود در مخازن CentOS از yum، مدیریت بسته پیشفرض CentOS، استفاده کنید :

sudo yum install git

اگر دستور بدون خطا اجرا شود، دانلود و نصب git را انجام داده اید، برای بررسی اینکه درست کار می‌کند، سعی کنید نسخه داخلی Git را اجرا کنید:

git --version

اگر این دستور نسخه نصب شده را نمایش داد، اکنون می‌توانید به مرحله تنظیمات بروید.


پیشنهاد مطالعه: نحوه نصب Maria DB در Centos 8


گزینه دوم :نصب Git از منبع

اگر می‌خواهید آخرین نسخه Git موجود را دانلود کنید، یا واقعا انعطاف پذیری بیشتری را در فرآیند نصب می‌خواهید، بهترین روش برای شما کامپایل کردن نرم افزار از منبع است. این کار طولانی‌تر است و از طریق مدیر بسته yum بروزرسانی و نگهداری نمی‌شود، اما به شما اجازه می‌دهد که نسخه جدیدتری را از آنچه در مخازن CentOS موجود است بارگیری کنید و کنترل بیشتری را در مورد گزینه‌هایی که می‌توانید در آن داشته باشید، به شما ارائه می‌دهد.

قبل از شروع، باید نرم افزارهایی را نصب کنید که git به آن نیاز دارد. این وابستگی ها همه در مخازن پیش فرض CentOS، به همراه ابزارهایی که برای ساختن باینری از منبع لازم داریم وجود دارند:

sudo yum groupinstall "Development Tools"
sudo yum install gettext-devel openssl-devel perl-CPAN perl-devel zlib-devel

بعد از اینکه وابستگی های لازم را نصب کردید، می‌توانید با مراجعه به صفحه انتشار نسخه های پروژه (releases page ) در GitHub، نسخه Git مورد نظر خود را جستجو کنید.

آموزش نصب Git در Centos 7

نسخه‌ای که در بالای لیست وجود دارد جدیدترین نسخه است، اگر نام آن rc – (کوتاه شده “نامزد انتشار”) را نداشته باشد، ، یعنی این یک نسخه Stable و مطمئن برای استفاده است. بر روی نسخه مورد نظر خود برای دانلود کلیک کنید تا به صفحه دانلود آن نسخه منتقل شوید. سپس بر روی دکمه Source code (tar.gz)  راست کلیک کرده و لینک را کپی کنید.

کپی کردن لینک git از وبسایت رسمی

حال می‌خواهیم از دستور wget در سرور CentOS خود استفاده کنیم، تا آرشیو منبع را از پیوندی که کپی کرده‌ایم دانلود کنیم و در این فرآیند به git.tar.gz تغییر نام دهید تا کار با آن آسان‌تر شود.

توجه: نشانی اینترنتی که کپی کرده‌اید ممکن است با من متفاوت باشد، از آنجا که نسخه‌ای را که دانلود می‌کنید ممکن است متفاوت باشد.

wget https://github.com/git/git/archive/v2.1.2.tar.gz -O git.tar.gz

پس از اتمام بارگیری، ما می‌توانیم با استفاده ازtar،  فایل را از حالت فشرده خارج کنیم.

tar -zxf git.tar.gz

با این کار منبع فشرده شده در پوشه ای به نام نسخه Git که بارگیری کردیم باز خواهد شد (در این مثال نسخه 2.1.2 است، بنابراین پوشه با نام git-2.1.2 نامگذاری شده است). برای شروع پیکربندی ساخت شما باید به آن پوشه بروید.

cd git-*

وقتی که در پوشه مبدأ هستیم، می‌توانیم فرآیند ساخت منبع را شروع کنیم.

make configure
. /configure --prefix=/usr/local

Makefiles فایلهای پیکربندی قابل اسکریپت هستند که توسط برنامه make ساخته می‌شوند. Makefile به شما می‌گوید چگونه یک برنامه را تهیه کرده و آن را به نصب CentOS پیوند دهید تا بتوانید برنامه را به درستی اجرا کنید. با یک Makefile در محل، اکنون می‌توانیم نصب را اجرا کنیم:

sudo make install

Git اکنون باید روی سرور CentOS 7 شما ساخته و نصب شود.  برای اطمینان از نصب صحیح ورژن را بررسی کنید:

git --version

اگر این دستور نسخه گیت را نشان داد، اکنون می‌توانید به قسمت تظیمات Git در زیر بروید.

تنظیمات و راه اندازی Git

حالا که گیت نصب شده است، باید اطلاعاتی مورد نیاز را کامل کنید. از دستور git config استفاده کنید:

git config --global user.name "Your Name"
git config --global user.email "you@example.com"

برای تأیید اینکه این پیکربندی‌ها با موفقیت اضافه شدند، می‌توانیم همه موارد پیکربندی که تنظیم شده‌اند را مشاهده کنیم:

git config –list
user.name=Your Name
user.email=you@example.com

نصب و تنظیم انجام شده و اکنون می‌توانید از گیت استفاده کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای ایمن سازی سرور خود حتما از SSL استفاده کنید.

برچسب‌ها::